top of page

„Dzięki szachom ukształtowałem swój charakter” – mawiał mistrz świata Aleksander Alechin.

SZACHY DLA DZIECI POCZĄTKUJĄCYC

I ZAAWANSOWANYCH

​

DLACZEGO WARTO UCZYĆ DZIECI GRAĆ W SZACHY?

(Przedruk artykułu Rusłana Antoniewskiego, opublikowanego w Panoramie Szachowej)

Czy są zajęcia, które można uznać za priorytetowe pod względem pozytywnego oddziaływania na rozwój młodego człowieka?

 

Niewątpliwie jednym z najbardziej globalnie oddziaływujących na różne sfery rozwoju dziecka zajęć są szachy. Na podstawie wieloletnich obserwacji takiego oddziaływania poczynionych przez pedagogów, można stwierdzić że szachy, pomimo potężnego rozwoju intelektu, prowadzą do wszechstronnego rozwoju osobowości, udoskonalenia charakteru, przyswojenia pozytywnych nawyków postrzegania otaczającego nas świata oraz lepszej kontroli własnych zachowań. „Dzięki szachom ukształtowałem swój charakter” – mawiał mistrz świata Aleksander Alechin.

 

W jaki sposób zaangażowanie w grę przekłada się w długim okresie czasu na zmiany osobowości, charakteru i nawyków?

 

Otóż szachy rozwijają ważne pożyteczne cechy:

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA WŁASNE UCZYNKI

 

Szachista dobrze wie, że każde wykonane posunięcie musi być wszechstronnie przeanalizowane. Inaczej bowiem przeciwnik wyszuka jego słaby aspekt i ufunduje nam kłopoty. Chcąc wygrać nie możemy ograniczyć analizy. Człowiek nieodpowiedzialnie podchodzący do własnych posunięć grający na „chybił trafił” nie ma szans wygrać z poważnym przeciwnikiem.

 

OBIEKTYWNOŚĆ

 

Aby skutecznie osiągać postawione cele należy obiektywnie oceniać możliwości własne i naszego przeciwnika. Ludzie o zawyżonym poczuciu własnego „ja” po bolesnych porażkach dochodzą do wniosku, że mogli przecenić własne zdolności i możliwości. Skromnym zwycięzcom natomiast, szachy dodają pewności siebie i wzmacniają w nich poczucie własnej wartości.

 

ZDOLNOŚĆ KONCENTRACJI

 

Bez umiejętności szybko i skutecznie się skoncentrować nie ma mowy o osiągnięciu dobrego rezultatu w jakimkolwiek sporcie. Ta cecha w nadzwyczajnym stopniu rozwijana przez szachy, niezwykle pomaga w osiągnięciu dobrych rezultatów nie tylko w karierze zawodowej, ale i wobec każdego celu, jaki wytyczymy sobie w życiu.

 

ANALIZA CZYNÓW I ZACHOWAŃ

 

Przyzwyczajenie do głębokiej analizy wykonywanych przez gracza i jego przeciwnika posunięć przekłada się w życiu codziennym na wnikliwą analizę czynów i zachowań nie tylko własnych, lecz także otaczających nas ludzi. Jest to istotny warunek uzyskiwania postępów życiowych.

 

DZIAŁANIE I PODEJMOWANIE DECYZJI W SYTUACJACH STRESOWYCH

 

Podczas rozgrywania partii szachistom zdarza się popadać w sytuacje stresowe. Powodem najczęściej jest niedoczas na dokończenie partii lub wykonanie określonej ilości posunięć. Działać i podejmować decyzje należy wtedy szybko i stanowczo. Szachy więc kształcą tę umiejętność, dodając tym samym pozytywnych cech pomocnych w osiąganiu sukcesu zawodowego.

 

ODPORNOŚĆ PSYCHICZNA I OPANOWANIE

 

Udział w turnieju to oddziaływanie na szachistę wielu zmiennych. Należy przede wszystkim radzić sobie z różnymi przeciwnikami. Każdy z nich to niepowtarzalny , nierzadko trudny do w „przetrawieniu” splot wyglądu, zachowania i stylu gry. Profesjonalistę raczej nie wzruszy na przykład przeciwnik w stroju ludowym z Afryki Środkowej cichutko dudniący pod nosem melodie plemienną. Nie uśpi jego czujności babcia zasiadająca po drugiej stronie szachownicy i jednocześnie robiąca na drutach, lub sześcioletni „wunderkind” grający na poziomie przyzwoitego komputera. Niewzruszony spokój szachisty to nic innego jak doskonałe panowanie nad własnymi emocjami i odruchami, panowanie doprowadzone czasem do perfekcji. Aby się o tym przekonać wystarczy spojrzeć na pokerową twarz Karpowa podczas rozgrywania partii. W trudnych chwilach na turnieju – ostrego braku czasu hałasu widowni, nieeleganckich podpowiedzi przeciwnikowi, pomyłek sędziów – panowanie nad sobą i nad sytuacją potrafi wyeliminować wszystkie zjawiska negatywne i utorować drogę „czystego rozumu”. Oto jedna z zalet uprawiających ten sport profesjonalistów z powodzeniem stosowana przez nich w życiu codziennym.

Zapisy dzieci  na zajęcia do Klubu Aktywności Twórczej „Alvin” trwają przez cały rok szkolny na zasadzie dostępności miejsc.

pod nr telefonu:

+48 607 296 005

lub pocztą elektroniczną:

info@alvin.org.pl

info@alvin.edu.pl

Serdecznie zapraszamy do udziału w proponowanych zajęciach.

bottom of page