
TECHNIKA ORIGAMI
DLA
NAJMŁODSZYCH
TECHNIKA ORIGAMI
DLA NAJMŁODSZYCH
Origami jest to japońska sztuka składania papieru, która niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wyrabia cierpliwość i to w bardzo atrakcyjny sposób. Dziecku zależy na efekcie, wie, że go osiągnie, przez to motywuje się do pracy, nawet, jeśli nie jest mu łatwo. Radzi sobie przez to z niepowodzeniami, co może przenieść potem na życie codzienne. Origami rozwija dokładność. Już sama charakterystyka origami wskazuje na to, że przy nim trzeba zapomnieć o bylejakości. Dziecko chcąc złożyć figurkę musi zrobić to starannie. Jeśli nie przyłoży się, zobaczy, że efekt będzie mizerny – zwierzątko będzie koślawe, a przedmiot nie będzie przypominać tego, co na rysunku. Następnym razem postara się bardziej, chcąc osiągnąć to, co inne dzieci, albo osoba prowadząca. Jest szansa, że potem w szkole czy domu inne rzeczy też będzie chciało wykonać dokładnie oczekując efektu. Z dokładnością wiąże się doskonale ćwiczona koncentracja. Bez niej nic się nie uda. Trzeba skupiać się na swojej pracy, lecz także na tym, co pokazuje osoba prowadząca. Konieczne jest uważne słuchanie instrukcji i podążanie za kolejnymi zgięciami. To, dlatego czas tak szybko mija dzieciom przy składaniu papieru. Są one cały czas skupione i nie mają jak rozpraszać się lub nudzić. Jednak zdolność młodego mózgu do pracy na tak wysokich obrotach nie jest duża, dlatego po jakimś czasie następuje zmęczenie i dekoncentracja. Należy wtedy bezwzględnie skończyć pracę, choćby figurka nie była gotowa. Można ją dokończyć za dziecko i powrócić do niej innym razem, nie jest wskazane kończenie na siłę z dzieckiem. Origami ma być przyjemnością, a nie zadaniem do wykonania! Składanie papieru dodatkowo rozwija wyobraźnię przestrzenną, gdyż trzeba sobie wyobrazić jak będzie wyglądać kolejny krok i porównać płaski rysunek z trójwymiarową formą, co jest dodatkową trudnością. Składanie origami synchronizuje ze sobą kilka zmysłów – dotyk, wzrok, słuch. Wzmacnia także koordynację wzrokowo-ruchową, zwłaszcza, jeśli trzeba wykonać dokładne „czubki” czy zachować symetrię obu stron formy. Origami rozwija także małą motorykę, czyli sprawność ręki. Zdecydowanie ma to potem odbicie w szkole w ładniejszym piśmie, dokładniejszym rysunku, sprawniejszym posługiwaniu się nożyczkami oraz w wielu innych sytuacjach w życiu codziennym – zawiązywaniu sznurówek, zapinaniu guzików, grze na instrumentach klawiszowych czy strunowych itp. Wszystkie wymienione procesy, jakie zachodzą w czasie składania origami, powodują, że pracuje cały mózg i jego półkule doskonale się przez to synchronizują (np logika – lewa półkula, wyobraźnia – prawa). Origami jest, więc to sztuka wymagająca. Nie ma chyba jednak wielu lepszych i przyjemniejszych ćwiczeń dla małego mózgu.
ZAŁOŻENIA:
Zgodnie ze swoimi założeniami najważniejszym zadaniem, jakie program ma do spełnienia, poza realizacją zadań edukacyjnych i wychowawczych jest rozwijanie uzdolnień artystycznych swoich wychowanków poprzez różnorodne formy techniki twórczej.
Cele:
• przypomnienie techniki origami płaskiego z koła;
• poznanie techniki origami przestrzennego z kwadratu i prostokąta;
• budzenie wrażliwości estetycznej;
• kształtowanie cech społecznych wśród dzieci;
• integracja dzieci;
Cele operacyjne:
• uczestniczenie w zajęciach plastycznych z zakresu umiejętności składania papieru – origami;
• zdobywanie umiejętności w zakresie poznawania nowych technik składania papieru;
• kształtowanie sprawności manualnej;
• kształtowanie umiejętności pracy indywidualnej oraz współpracy w grupie;
• rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia;
• dowartościowanie dziecka poprzez szybki sukces;
• przyswojenie zasad konsekwencji w swoim postępowaniu;
METODY I FORMY PRACY:
• słowne: pogadanka, burza mózgów;
• czynne: metoda zadań stawianych dzieciom;
• percepcyjne: oglądanie gotowych prac plastycznych.
Zapisy dzieci na zajęcia do Klubu Aktywności Twórczej „Alvin” trwają przez cały rok szkolny na zasadzie dostępności miejsc.
pod nr telefonu:
+48 607 296 005
lub pocztą elektroniczną:
Serdecznie zapraszamy do udziału w proponowanych zajęciach.